تبلیغات

دکور

۰

 

 


آرایهٔ یک فیلم اتریشی
آرایه[۱] یا دکور در زبان عامیانه و اصطلاحات نمایشنامه و سینما، به مجموعهٔ ساختمان و اشیاء و اسباب و دیگر عوامل آرایشی و تزئینی در صحنه نمایش گفته می‌شود.[۲] همچنین در میان عموم مردم منظور از دکور، چگونگی چیدمان و آرایش وسایل خانه در خانه می‌باشد. دکوراسیون داخلی در روم رومی‌ها اساتید مسلم طراحی بوده‌اند و هنوز هم از بسیاری جهات خصوصاً در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهان محسوب می‌شوند. علاقه وافر رومیان به اشیا زیبا و سبک آسایش طلبانه در زندگی رومیان در آثار به جا مانده از آن‌ها کاملاً قابل ملاحظه است. آن‌ها علاقه‌مند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعیشان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین‌های این هنر محسوب می‌شوند. میزان آسایش و نقاشی‌های زیبای فضای داخل خانه‌هایشان که به صورت نقاشی دیواری و موزائیک کاری کف جلوه‌نمایی می‌کرد، از شگفت‌آورترین موفقیت‌های طراحی داخلی آن زمان بوده است. آنها با تمام آراستگی و آذینی که می‌توانستند متصور شوند مبلمان، میزهایی با پایه‌های پنجه مانند، صندلی، اثاثیه خاص و مبلمان راحتی را طراحی می‌کردند و می‌ساختند. ضیافت‌ها و شیوه زندگی مجلل مهم‌ترین بخش هستی‌شان بود و از این رو این امر را در آرایش خانه‌هایشان متجلی می‌ساختند. برخلاف رومیان، یونانی‌ها در زمینه دکوراسیون داخلی چندان شهره نبودند و شهرت اصلی آن‌ها به خاطر سبک معماری فوق‌العاده یونانیان است که هنوز هم در شهر آتن قابل ملاحظه است.

 
 

 

 ادامه …
+ نوشته شده توسط Daneshbama در ، یک بازدید ، بدون دیدگاه

طراحی داخلی

۰

 

 

طراحی داخلی گروهی از کارهای مختلف را توصیف می‌کند که در عین حالی که مرتبط با پروژه می‌باشد مرتبط با تبدیل آن به تنظیمات مؤثر برای طیف وسیعی از فعالیت‌های انسانی است. طراح داخلی کسی است که چنین پروژه‌هایی را برنامه‌ریزی، هماهنگ و مدیریت کند. طراحی داخلی حرفه‌ای چند بعدی است که شامل توسعه مفهومی، ارتباط با ذینفعان پروژه و مدیریت و اجرای طرح است.الگو:سخ در لغت‌نامه ی وبستر، طراحی داخلی چنین تعریف شده‌است: «هنر یا عمل برنامه‌ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان»
طراحی داخلی فرآیند شکل گیری و هماهنگی ویژگیهای زیبایی ساختمان از داخل، با هدف تأمین نیازهای لازم برای استفاده راحت از آن است.
محتویات
تاریخچه حرفه‌ای طراحی داخلی
در گذشته، فضای داخلی به‌طور غریزی به عنوان بخشی از پروسه ساختمان قرار داده می‌شد. حرفه طراحی داخلی نتیجه‌ای از توسعه جامعه و معماری پیچیده‌ای شده‌است که ناشی از توسعه فرایندهای صنعتی است. پیگیری استفاده مؤثر از فضا، کاربر رفاه و طراحی عملکردی به توسعه حرفه‌ای طراحی داخلی معاصر کمک کرده‌است.
دکوراتور داخلی ساختمان و طراح داخلی
حرفه طراحی داخلی به وضوح تعریف نشده و پروژه‌های انجام شده توسط یک طراح داخلی به‌طور گسترده‌ای متفاوت است. عباراتی مانند دکوراتور و طراح اغلب مترادف استفاده می‌شود. با این حال، تمایز میان اصطلاحات وجود دارد.
دکوراتور داخلی
واژه دکوراتور داخلی در اواخر قرن نوزدهم اوایل قرن بیستم پدید آمده‌است. به آن دسته از دست‌اندرکاران گویند که در تنظیم داخلی در سبک‌های مختلف تخصص دارد. در این متن سبک اشاره به یک ترکیب بندی بر اساس یک تصویر از یک ایده خاص، زمان، مکان، و غیره به عنوان مثال: ویکتوریا، گرجستان، دکو، هنر مدرن، و غیره دارد. اصطلاح دکوراتور داخلی نیز نشان می‌دهد تمرکز بر جنبه‌های زینتی و متحرک از داخل کابین، مانند رنگ، مبلمان، مبلمان قالب‌گیری‌های و قاب سازی، طراحی دارد.
طراح داخلی
جامعه طراحان داخلی آمریکا(ASID) طراح داخلی را چنین تعریف می‌کند: «متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده‌است.»الگو:سخ طراح داخلی مستلزم آن است که تأکید بر برنامه‌ریزی، طراحی کاربردی و استفاده مؤثر از فضا که در این حرفه وجود دارد، در مقایسه با تزئین فضای داخلی بیشتر باشد. طراح داخلی می‌تواند پروژه‌هایی که شامل تنظیم فاصله‌های طرح اولیه را در داخل یک ساختمان و همچنین پروژه‌هایی که نیاز به درک درستی از مسائل فنی مانند آکوستیک، نور، دما، و غیره دارند را انجام دهد.الگو:سخاگرچه یک طراح داخلی ممکن است لایه‌ای از فضا را بسازد، وی ممکن نیست فضا را بدون داشتن تصویب یک معمار بسازد. به همین دلیل است که بسیاری از طراحان داخلی تمام تحصیلات خود را برای یک معمار خوب شدن می‌گذرانند. طراح داخلی ممکن است مایل به تخصصهایی از انواع طراحی داخلی برای توسعه دانش فنی خاص به آن منطقه باشد.زیبایی در طراحی سایت مستلزم این است که دانش در زمینه طراحی داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو فعالیت کنید.
تخصص معماری داخلی
مسکونی
طراحی مجتمع‌های مسکونی طراحی داخلی اقامتگاه خصوصی است.
بازرگانی
دکوراسیون داخلی یک آرایشگاه زنانه در همدان
طراحی تجاری دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از تخصص‌های زیر است: خرده فروشی: شامل مراکز خرید، فروشگاه، فروشگاه تخصصی، تجارت و نمایشگاه‌های تجسمی است. برند تجسمی و فضایی: استفاده از فضا به عنوان یک رسانه به بیان نام تجاری شرکت‌ها شرکت: طراحی دفتر شرکت برای هر نوع کسب و کار بهداشت و درمان: طراحی بیمارستان‌ها، امکانات کمک‌های زندگی، ادارات پزشکی، دفاتر دندانپزشک، امکانات روانپزشکی، آزمایشگاه‌ها، امکانات پزشکی ویژه مهمان نوازی و تفریح : شامل هتل‌ها، متل‌ها، تفرجگاه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها، باشگاه‌های سلامت و چشمه‌های معدنی، و غیره رسمی و سازمانی: ادارات دولتی، موسسات مالی (بانک‌ها و تعاونی‌های اعتباری)، مدارس و دانشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها، امکانات مذهبی و غیره مراکز صنعتی: ساخت و امکانات آموزشی و همچنین امکانات صادرات و واردات
دیگر
مناطق دیگر این تخصص عبارتند از: طراحی نمایشگاه و موزه، طراحی رویدادها (از جمله مراسم‌ها، کنوانسیون‌ها و کنسرت)، تئاتر و طراحی با کارایی، طراحی در تولید فیلم و برای تلویزیون.
حرفه
آموزش و پرورش
مسیرهای مختلفی وجود دارد که فرد می‌تواند تبدیل به یک طراح داخلی حرفه‌ای شود. همه این مسیرها شامل نوعی از آموزشها است. کار کردن با یک طراح حرفه‌ای موفق، روش غیررسمی آموزش است و قبلاً شایعترین روش آموزش و پرورش بوده‌است.
شرایط کاری
طیف گسترده‌ای از شرایط کار و فرصت‌های شغلی طراحی داخلی وجود دارد. شرکت‌های بزرگ اغلب طراحان داخلی به عنوان کارمند در ساعت منظم استخدام مینایند ولی بعضی طراحان بدون اینکه در جایی استخدام شوند فعالیت حرفه ای در فضای مجازی دارند به عنوان مثال برادران موسوی تحت عنوان دیزاین لاکچری در فضای مجازی به فعالیت حرفه ای میپردازند و همچنان جزء برترین های ایران به شمار می ایند
درآمد
درآمد طراحان داخلی با توجه به کارفرما و تجربه و شهرت فردی آن‌ها متفاوت است. برای پروزه‌های مسکونی طراحان داخلی خودکار عمل می‌کنند و درآمد هر یک از آن‌ها معمولاً هزینه ۱۰ الی ۲۰ درصد (بسته به شهرت طراح)از مبلغ نهایی قرارداد است و معمولا فاکتور به فاکتور تسویه میشود که به این نوع قرارداد مدیریت پیمان نیز گفته میشود
سبک‌های دکوراسیون داخلی
هر یک از سبک های دکوراسیون داخلی، از نظر استفاده از خطوط و شکل ها، رنگ ها، متریال و مصالح و جزئیات دیگر، با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه لیستی از این سبک ها و ویژگی های کلی آن ها آورده شده است:
1.سبک مدرن:[۱]
سبک مدرن یکی از جنبش های معماری و طراحی است که در اوایل قرن 20 میلادی شکل گرفت. در این سبک استفاده از متریال های طبیعی، رنگ های خنثی و رنگ هایی که در طبیعت دیده میشود، در فضا کاربرد دارد. همچنین از ویژگی های مهم سبک مدرن، عدم استفاده از جزئیات اضافی است که باعث شده است، مبلمان به کار رفته در آن را به با خط های مستقیم و صاف و بدون ظریف کاری ببینیم.
2. کلاسیک:[۲]
برا اساس تعریف دایره المعارف Treccani، سبک کلاسیک مجموعه ای از مفاهیم و قواعدی است که برگرفته از رم و یونان باستان است و در هنر، از آن به کار گرفته میشود. با این تعریف انتظار میرود که فضای داخلی که به این سبک دیزاین و دکور شده باشد، چیدمانی متقارن و هماهنگ، متریال هایی با کیفیت و گران قیمت، ستون، کتیبه، گچبری، مجسمه های آنتیک، رنگ های خنثی روشن و مبلمانی ظریف کاری شده، داشته باشد.
3. مینیمال:[۳]
ویژگی بارز فضایی که به سبک مینیمال دکور شده باشد، سادگی و عدم درهم ریختگی آن است. در واقع این سبک بر کارایی و ضرورت استوار است و در آن نباید از مبلمان و اثاثیه غیر ضروری استفاده کرد. همچنین طراحی وسایل موجود در آن باید ساده و بدون جزئیات باشد و آن را به صورت مونوکروماتیک دیزاین کرد.
4. روستیک:

 

در تلویزیون طراحی داخلی یک جنگ تلویزیونی در انگلستان شده‌است؛ برنامه‌های عمومی دکوراسیون داخلی شامل ۶۰ دقیقه دوباره‌سازی در ITV تغییر دادن اتاقها در BBC و فروش خانه‌ها در کانال۴. معماران داخلی معروفی که در شکل گرفتن این برنامه‌ها کار می‌کنند از جمله لیندا بارکر و لارنس لیولین-برون. در ایالات متحده شبکه TLC برنامه‌های عمومی با عنوان فضاهای تجاری را پخش می‌کندکه برنامه‌ای با ساختاری شبیه به برنامه‌های در انگلیس دگرگونی در اتاقها است.
چاپ و روی اینترنت
مستند مجلات طراحی داخلی داخل خانه‌ها، مبلمان، لوازم خانگی، منسوجات و معماری معمولاً در یک قالب بسیار خاص یا درست می‌شوند. همچنین ممکن است از کافه‌ها، خانه‌های تاریخی، زندگی سازگار با محیط زیست باشند. هر مطلبی یا نشریه اغلب به عنوان «چگونه به» عمل می‌کند و طراحان داخلی را همان اندازه که به استیلها و دکورها راهنمایی می‌کند به آن‌ها می‌گوید به روز باشند و آن‌ها را از اخبار روز طراحی داخلی و آخرین روندها مطلع می‌کند.
طراحان داخلی برجسته ساختمان
دکوراتورهای طراح داخلی ساختمان اولیه دیگر:
  • سیبیل کولفکس
  • دراپر دوروتی
  • پیر فرانسوا لئونارد فن تاین
  • سیری موآم
  • السی دی ولف
بسیاری از طراحان داخلی مشهور قرن بیستم هیچ دوره تخصصی ندیدند. خواهر پریشی، دنینگ رابرت و وینسنت فورکید، جویس کری، ویرسلر کلی، استفان بودین، جفری ژرژ، امیلیو تری، کارلوس د بستیگویی ،پتروزینو نینا، مونگیاردینو لورنزو، بلبل دیوید هیکس، کریس وولز و بسیاری دیگر از نوآوران روند تنظیم جهان در طراحی و دکوراسیون بودند.
مراحل طراحی داخلی
طراحی طراحی دکوراسیون داخلی خانهالگو:پیوند مرده به شرح ذیل می باشد
1: گرفتن اطلاعات در خصوص خواسته های کارفرما[ویرایش]
در این مرحله طراح باید کلیه اطلاعاتی را که مربوط به خواسته های کارفرما یا سفارش دهنده است جمع آوری و آنها را به ترتیب اهمیت و اولویت فهرست نماید.از جمله مشخص کردن سبک دکوراسیون.یکی از راه هایی که می توانیم سلیقه کارفرما را بدانیم این است که از کرفرما بخواهیم نمونه عکس هایی که دوست دارد را به ما نشان دهد تا ما با این کار متوجه می شویم که سبک کارفرما بیشتر در چه حوزه ای هست .در صورتی که کارفرما عکسی نداشت شما به عنوان مهندس مشاوره می توانید چند نمونه عکس به کارفرما نشان دهیم تا کارفرما یکی را انتخاب کند
نکته مهم نحو سؤال پرسیدن از کارفرما می باشد. سعی کنید سوالات و نکات مهم را از زبان کارفرما بدست بیاورید و مهمترین از هم این است که یک گوش شنوا باشید.
2:جمع آوری اطلاعات فنی
شما در این مرحله نمونه عکس ها دیده اید و با کارفرما صحبت کرده اید.حال باید به صورت ذهن ازاد شروع به طراحی کنید . در صورتی که بخواهید در این مرحله به فکر جزئیات و فنی باشید ذهن شما به اصطلاح قفل می شود . در نهایت با تغییرات کم جزئیات به دست میاد در معماری به این شیوه از کل به جز گفته می شود.
3:تمرکز بر روی طراحی و خلق اثر در ذهن:تا این مرحله طراح برای اثر خود تلاشی نمی کند.بلکه فقط اطلاعات مورد نظر را جمع آوری می نماید و از این پس باید با تمرکز لازم سعی کند اثر و طرح خود را در ذهن ایجاد نماید.
4:پیاده نمودن طرح با دست آزاد(اسکیس):طراح در این مرحله،که یکی از مراحل مهم طراحی است،باید طرح ایجاد شده در ذهن خود را با حداقل جزئیات بر روی کاغذ پیاده نماید.ضمن اینکه باید از هر وسیله و ابزاری که سبب از بین رفتن تمرکز وی شود،اجتناب کند.نکته دیگری که در این مرحله حائز اهمیت است این است که طراح اگر طرحی به نظرش رسید،لازم است همان لحظه آن را پیاده کند،زیرا ممکن است دیگر آن طرح را به یاد نیاورد و این توسط طراحی با دست آزاد امکان پذیر است.
5:وارد کردن طرح در نرم افزار به صورت دو بعدیدر این مرحله تمام جزِئیات به صورت دقیق به کمک اصول نقشه کشی ترسیم می شود.شما می توانید از نرم افزار اتو کد برای ترسیم نقشه دو بعدی استفاده کنید.
6:سه بعدی سازی و ارائه
در این مرحله طراح سعی می کند طرح خود را بیشتر با تکیه بر نقشه های سه بعدی و با زیباسازی آن ها توسط رنگ،نور،بافت،قرار دادن موضوعات جنبی و…،که به درک طرح توسط مخاطب کمک می نمایید،ارائه نماید.زیرا هدف،قبولاندن طرح به کارفرما است.
در این مرحله نقشه ها باید تکثیر شوند و در اختیار مخاطب قرار گیرند و معمولا از ارائه نقشه اصلی،که برای ایجاد آن بسیار زحمت کشیده شده است،خودداری می گردد. در زمینه 3 بعدی کردن نرم افزار های زیادی در بازار وجود دارند ولی یکی از قوی ترین نرم افزار ها تردی مکس می باشد. رندی یا خروجی که این نرم افزار به شما می دهد بسیار طبیعی تر از نرم افراز ها دیگر می باشد.
7:تکثیر و ارائه نقشه[ویرایش]
در این مرحله نقشه ها باید تکثیر شوند و در اختیار مخاطب قرار گیرند و معمولا از ارائه نقشه اصلی،که برای ایجاد آن بسیار زحمت کشیده شده است،خودداری می گردد.
در این مرحله کارفرما کار را می بیند و اگر احتیاج به ادیت بود شما موظف هستید کارفرما را راضی کنید و توجیه منطقی ارائه دهید.
کلام اخر شما برای اینکه بتوانید یک طراح خوب در این زمینه بشوید باید هر روز و هر ساعت نمونه کار ببینید از تجربه دیگران استفاده کنید و همیشه خود را به روز کنید شما می توانید برای دیدن نمونه کارهای زیبا دکوراسیون داخلی به سایت معماری داخلی آنامیس بروید و در آنجا به روز ترین روش ها را ببیند.
 ادامه …
+ نوشته شده توسط Daneshbama در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
نوشته‌های اخیر